12.7 C
Struga
Thursday, September 29, 2022
spot_img

Украинците тврдат дека убиле 33.350 руски војници, срушиле 180 хеликоптери и 216 авиони 

Украина го објави својот последен извештај за загубите што Русија ги претрпе од почетокот на војната.

Во извештајот се тврди дека загинале 33.350 руски војници, а биле уништени 3.573 оклопни возила.

Друга уништена воена опрема вклучува 180 хеликоптери, 1.465 тенкови и 216 авиони.

Украина тврди и дека потопиле 14 руски бродови.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles