20 C
Struga
Sunday, August 14, 2022
spot_img

Украинците тврдат дека до сега во војната се убиени 344 деца

Стотици украински деца се убиени во руските напади од почетокот на војната во февруари. Повеќе од 640 биле ранети.

Украинските власти соопштија дека досега се оштетени 2.102 образовни институции, од кои 215 се целосно уништени.

Инаку , од утрово најмалку четворица цивили загинаа, а 12 се ранети во руските напади врз градот Славјанск во областа Доњецк.

Вчера пак беше објавено дека најмалку 21 лице загинало во ракетни напади врз областа Одеса во јужна Украина, додека десетици се повредени.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles