26 C
Struga
Monday, August 15, 2022
spot_img

Украински генерал: Русија би можела да почне нова офанзива

Русија би можела да започне офанзива во Херсонската област на југот на Украина за да ја преземе иницијативата од Киев на тоа бојно поле, а евидентирана е акумулација на нејзините сили, изјави украинскиот генерал Олексеј Хромов.

Русија окупира делови од јужна Украина во раните фази на инвазијата, но Киев вети дека ќе започне голема контраофанзива и користи софистицирано западно оружје против руските линии за снабдување и складиштата за муниција.

Хромов рече дека Русија распоредила големо количество оружје и опрема во североисточниот дел на стратешки важната јужна област Херсон, од која најголемиот дел е под руска контрола.

„Можно е непријателот да се обиде да изврши офанзивни операции длабоко на нашата територија со цел да преземе иницијатива и да го загрози развојот на нашето успешно напредување со цел да ја принуди украинската армија да престане да се шири и да оди во дефанзива. “, рече тој на прес-конференција.

Хромов тврди дека на исток Украина тактички ја подобрила својата позиција околу градот Славјанск со заземање две села, но руските сили се уште се обидуваат да ги заземат градот Авдивка и селото Писки.

На тој дел од бојното поле, украинските сили биле принудени да се повлечат и воспоставиле одбранбена линија јужно од Авдивка, оставајќи го рудникот за јаглен Бутивка, рече тој.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles