12.7 C
Struga
Thursday, September 29, 2022
spot_img

Украинската армија успеа да ги протера руските сили од над 20 населените места за само 24 часа

Украинската армија успеа да ги протера руските сили од над 20 населените места за само 24  часа  објави утрово  Генералштабот на Украина.  Украинското знаме одново се вее  во ослободените места  а претседателот Зеленски порача дека ова е само почетокот на тешкиот пат до победата.  Од почетокот на септември, украинската армија спроведува голема контраофанзива за враќање на областите окупирани од Русија и досега според тврдењата на украинските власти  биле повратени  над  3000 квадратни  километри територија. Моксва денеска  соопшти  дека руските војнцици  речиси целосно го напиштиле  регионот Харкив со цел да  се прегрупираат во правец на Доњецк за да  се постигнат целите на специјалната воена операција за ослободување на Донбас.

  • Русија ќе ги постигне целите поставени за специјалната воена операција .Претседателот е во деноноќна комуникација со министерот за одбрана и со сите воени команданти. Не може да биде поинаку за време на специјална воена операција„Во моментов не гледаме никакви изгледи за мировни разговори  со Украина. Сè уште тврдиме  дека нема основа за такви разговори изјави   портраполт на Кремљ.

 Во меѓувреме   укрианските власти соопштија дека   струјата   повторно  била воспоставена     во речиси сите  региони во Источна Украина  во кои како што тврдат  руските сили   синока  намерно  бомбардирале електрани, Моксва демантира.

Новиот британски монарх Чарлс Трети денеска за  првпат го посети британскиот Парламент откако е прогласен за крал и во обраќањето пред пратениците порача дека  верно ке го следи примерот на својата мајка кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата седмица по 70 години владеење. Претседателот Стево Пендаровски и неговата сопруга Елизабета  ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата  Елизабета Втора, што ќе се одржи на 19 септември во Лондон, информираат од неговиот кабинет. Американскиот претседател ,претседателката на Европската комисија Лајен  и премиерката на Нов Зеланд ,истот така потврди дека  ќе присуствуваат на погребот додека рускиот лидер соопшти дека нема да  оди.  Се очекува на погребот  на кралицата да присуствуваат  голем број  сегашни и поранешните шефови на држави и влади  како и членови на други европски кралски семејства.

Првичните резултати од вчерашните парламентарни избори укажуваат дека е можна нова влада по осумте години владеење на социјалдемократите. Десниот табор составен од  Партиите Умерени, Шведски демократи, Демохристијаните и Либералите по  пребројувањето на 93 отсто од гласовите  освоил 175 места во Парламентот, кој има вкупно 349 места наспроти 174 места на левиот центар, во кој покрај социјалдемократите го соочинуваат Зелените, Левицата и партијата на Центар.Изновнрта комисија соопшти дека Конечните резултати ќе бидат објавени в среда,откако ке бидат пребоерни сите гласови.  

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles