16 C
Struga
Saturday, April 13, 2024
spot_img

Украина со декрет одби преговори со Путин

Лидерот на Герб Бојко Борисове подготвен да разговара и со своите политички ривали за да оформи Влада, која ке биде со евроатлантски предзнак.  Новаата коалиција  сепак ке треба да биде обединета околу главните стратешки цели, а не како претходната  каде секој од партнерите имаше свој став, порача Борисов, посочувајки го примерот со Македонија.

Борисов истакна дека  во фокусот на новата Влада ке биде  војната во Украина и инфлацијата. Себеси не се гледа на  премиерска позиција,  но се пошегува како би требало да изгледа новиот премиер.

Киев и официјално со декрет ги прогласи прегворите со Москва  за „невозможни“, додека во Русија го ратификуваат процесот на анексија на окупираните украински територии.

Во мегувреме, Северна Кореа, која истрела уште една ракета над територијата на Јапонија,  стана прва земја која ги призна рефрендумите и анкесијата  на спорните области.  И Кина ги предупреди САД дека ке се соочи со  сериозни последици, дури и нуклеарна војна, доколку и дозволи на Украина да се приклучи на НАТО.

Роботите ја преземаат кујната во француските ресторани. Новиот робот наречен Флипи е специјализиран за пржење компири, позиција за која секогаш има недостиг на кадар.  Роботската рака  која веке е на пазарот , наскоро ке стане секојдневие како што е тоа машината за миење садови, велат од компанијата Мисо роботикс.

Од компанија  уверуваат дека нивниот робот ке биде побрз, поефикасен и посрекен од лугето на оваа работа.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles