4 C
Struga
Saturday, February 4, 2023
spot_img

Убиен лидерот на Исламска држава

Лидерот на екстремистичката група, Исламска држава (ИД), Абу ел Хасан ел Хашеми ел Кураеши е убиен, сооопшти портпаролот на ИД во аудио порака на својот Телеграм канал.

Портпаролот на ИД потврди дека екстремистичката група во наредниот период ќе ја води Абу ел Хусеин ел Хусеини ел Куреиши, пренесува „Ројтерс“.

Абу ел Хасан ел Хашеми ел Кураеши беше прогласен за лидер на ИД во март оваа година, по смртта на неговиот претходник Абу Ибрахим ел Хашеми ел Кураиши.

Првиот и долгогодишен водач на ИД, Абу Бакар ел Багдади се уби за време на акција на американските сили во Сирија во 2019 година.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles