17 C
Struga
Thursday, July 11, 2024
spot_img

Стружанката Бистра Кумбароска меѓу добитниците на наградата ,,Македонска книжевна авангарда”

Добитници на наградата ,,Македонска книжевна авангарда” за книги објавени во минатата година се: Славица Гаџова Свидерска за книгата,,Политики на стравот”, Бистра Кумбароска за книгата, ,,Скршена, кршлива и други начини да се стане цела”, Огнен Неделковски за книгата “Ловци на лажни вести од зграда 39″, Марија Ралповска за книгата,,Сенки во подземјето”, Ана Стојаноска за книгата,,Лебед” и Славица Урумова Марковска за книгата,,Алфа и Омега”.

Селектор на најдобрите дела беше проф.д-р Христо Петрески, а на Конкурсот за наградата,,Македонска книжевна авангарда” пристигнаа вкупно 17 објавени книжевни остварувања.

Наградата ја доделува Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација,,Македонија презент” од Скопје, а се доделува за иновативна, експериментална и креативна, односно најдобра книга објавена во 2021 година.

Досегашни добитници на наградата се: Елена Пренџова, Марина Мијаковска, Дејан Трајкоски, Стефан Марковски, Ана Бунтеска, Бистра Илин Шеќеровски, Даниела Андоновска – Трајковска, Митко Гогов и Габриела Стојаноска – Станоеска.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles