6 C
Struga
Saturday, January 28, 2023
spot_img

Струга се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“

Комисијата за еднакви можности на мажите и жените при Општина Струга, заедно со Американско катче Струга и Центарот на заедницата на Општина Струга се приклучуваат кон глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“.

По тој повод, денеска во Американското катче се одржа книжевен муабет ,,Ова завршува со нас“,  во понеделник волонтерите од Американско катче на минувачите во струшката чаршија ќе им поделат портокалови панделки како симбол за подигнување на свеста како и информативни брошури на темата.  Во среда, 7-ми декември, во период од 11:00 до 15:00 часот во Општина Струга ќе се одржи изложба на ученички цртежи, а во петок, 9-ти декември работна средба ќе одржат институциите кои работат на родово базирано насилство.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles