8 C
Struga
Wednesday, December 6, 2023
spot_img

Столтенберг: Украина може да победи во оваа војна 

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече: „Украина може да победи во оваа војна“, додека денеска зборуваше со новинарите преку видео врска.

„Руската војна во Украина не оди како што планира Москва. Не успеаја да го заземат Киев“, рече Столтенберг, „Тие се повлекуваат од околината на Харков, нивната голема офанзива во Донбас е запрена. Русија не ги постигнува своите стратешки цели“.

„Украинците храбро ја бранат својата татковина. За да им помогнат во тоа, сојузниците се обврзаа и доставија безбедносна помош за Украина во вредност од милијарди долари“, рече Столтенберг.

Сојузниците изразија силна поддршка за Украина и „понатамошно зајакнување на одвраќањето на НАТО во одбраната и долгорочните импликации на војната, вклучително и на нашиот иден став кон Русија“, додаде тој.

Освен тоа, рече тој, „вратата на НАТО е отворена“ за Шведска и Финска, нарекувајќи ја нивната одлука да аплицираат „историска“.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles