-0.4 C
Struga
Friday, December 8, 2023
spot_img

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање на соработката во областа на образованието и науката.

Како што информира МОН, Шаќири по средбата истакнал дека соработката во образованието со Романија и сега е успешна зашто многу наши млади луѓе користат стипендии за додипломски, магистерски и докторски студии на државните универзитети во таа земја.

Тој ја запознал романската амбасадорка со идните активности, планови и приоритетите на Министерството, насочени кон создавање квалитетно инклузивно образование.

-Двајцата соговорници се согласија дека има заеднички интерес за натамошно проширување на поддршката и размена на искуства во образованието и науката, како најсилни механизми за забрзан раст и развој на државите и докажани начини за создавање блиски релации меѓу народите од двете земји, соопшти Министерство за образование и наука.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles