19 C
Struga
Thursday, May 23, 2024
spot_img

СЗО: Повторно раст на заразените со ковид-19 во светот 

Неделниот број на заразени со ковид-19 во светот забележа пораст, по првпат од крајот на јануари, соопшти вчера Светската здравствена организација.

Во втората недела од март бројот на новозаразени е за осум отсто поголем отколку во претходната седмица.

Oд 7 до 13 март се евидентирани над 11 милиони нови случаи на ковид-19 и 43 000 смртни случаи од или со коронавирус.

Порастот, во споредба со претходната недела, посебно се забележува во регионите на Западниот Пацифик – 29 отсто, како и на Африка – 12 проценти.

Во Европа, пак, забележан е седмичен пораст од два отсто. Бројот на случаи е намален во Источниот Медитеран, Југоисточна Азија, како и во Северна и во Јужна Америка.

Вкупниот број потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус од почетокот на пандемијата достигна до 455 милиони. Регистрирани се шест милиони смртни случаи.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles