13.7 C
Struga
Wednesday, May 31, 2023
spot_img

СЗО: Можеме да го елиминираме ширењето на мајмунските сипаници во Европа

Епидемијата на мајмунски сипаници во Европа може да се елиминира, соопштија денеска претставници на Светската здравствена организација (СЗО), со докази дека бројот на нови случаи се намалува во неколку земји.

Со оглед на скудното снабдување со вакцини и времето потребно за вакцините да се администрираат и да почнат да работат, факторите како раното откривање, порано самоизолирање и одговорното однесување на заразените се чини дека играат важна улога, рече Кетрин Смолвуд, одговорна за итни случаи во СЗО/Европа, пренесува Ројтерс.

– Веруваме дека можеме да го елиминираме континуираното ширење на мајмунска сипаница од човек на човек на тлото на Европа – изјави регионалниот директор на СЗО за Европа Ханс Клуге.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles