12.7 C
Struga
Wednesday, September 28, 2022
spot_img

СДСМ: Идејата за референдум е само за внатрешна употреба во ВМРО-ДПМНЕ

Референдумот што Христијан Мицкоски го бара е само за внатрешна употреба во ВМРО-ДПМНЕ и спас на неговата фотелја во Белиот дворец.

Имаа шанса пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието да учествуваат во усвојувањето на Заклучоците по европскиот предлог за почеток на преговорите, но тие три дена ширеа лажни вести, викаа, свиреа, се закануваа и на крајот избегаа од собраниската сала и собраа сили ниту да гласаат против.

Идејата на Мицкоски за референдум нема поддршка ниту кај коалициските партнери на ВМРО-ДПМНЕ, ниту кај останатите опозициски партии.

Таквото барање за референдум за кое Мицкоски не ја знае ниту формата ниту прашањето е единствено со цел да го манипулира членството на партијата откако му пропаднаа сите обиди да ја закочи и дестабилизира државата.

Мицкоски е осамен и изолиран, негов единствен партнер е проруската Левица предводена од Димитар Апасиев.

Со своето дејствување Мицкоски останува на спротивната страна на државните интереси, на погрешната страна на историјата.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles