2.6 C
Struga
Wednesday, March 29, 2023
spot_img

СДСМ: Договорот со Фронтекс на македонски јазик, пропаднаа лагите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Советот на ЕУ денеска ја усвои Одлуката, Северна Македонија да го потпише Договорот за гранично управување, попознат како Фронтекс.

Договорот наскоро ќе биде потпишан на македонски јазик, без фусноти и дополнителни објаснувања.

Ова е прв официјален договор со ЕУ на македонски јазик.

Со ова уште еднаш се потврди дека тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски за наводно бришење на македонскиот јазик е само една обична лага.

Пропаднаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводна асимилација и бугаризација, за наводно загрозување на македонскиот јазик и македонскиот идентитет.

Денешната одлука на Советот на ЕУ е уште еден доказ дека македонскиот јазик е признаен и заштитен и со чиста формулација ќе стане еден од официјалните јазици на ЕУ.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles