25 C
Struga
Monday, July 15, 2024
spot_img

Светска трговска организација: Уште помрачна е прогнозата за 2023

Светската трговија ќе ослаби следната година поради големиот скок на цените на енергијата и храната и зголемените каматни стапки што ќе ја ограничи побарувачката за увоз, прогнозира Светската трговска организација (СТО).

Трговијата годинава ќе порасне за 3,5 отсто, проценува СТО, со што априлската проценка ќе се зголеми за половина процентен поен.

Во 2023 година растот ќе забави на само еден процент, пресметале тие. Досега во наредната година очекуваа раст со стапка од 3,4 отсто.

Прогнозите вклучуваат висок степен на неизвесност, па оваа година трговската размена би можела да порасне во опсег од два до 4,9 отсто.

Во 2023 година може да се намали од 2,8 на 4,6 отсто, предупредуваат тие.

„Сликата за 2023 година е многу помрачна“, рече директорот на СТО Нгози Оконџо-Ивеала, додавајќи дека преовладуваат ризиците од уште поизразено влошување.

„Доколку ситуацијата со војната во Украина не се подобри, туку се влоши, тоа многу ќе влијае на трговијата“, нагласи шефот на СТО.

Трговијата може да биде попречена и од неповолните временски услови, доколку тие го попречат производството на храна во клучните региони или ја оштетат инфраструктурата за извоз на енергија, посочува СТО.

Друг ризик е колебањето на Кина, каде што ширењето на Ковид-19 го наруши производството.

На светот му треба поразновидна и помалку концентрирана база за производство на стоки и услуги, што ќе го поттикне растот, ќе ја зајакне отпорноста и ќе промовира долгорочна стабилност на цените преку ублажување на изложеноста на екстремни временски услови и локални нарушувања, рече Оконџо-Ивеала.

Таа, исто така, предупреди дека земјите треба да одолеат на искушението и да се воздржат од ограничување на трговијата, посочувајќи дека во моментов се во сила 53 мерки за ограничување на извозот на храна и ѓубрива, откако нивниот број во септември паднал од 57 на 42.

„Ваквите мерки само ќе ги зголемат инфлаторните притисоци и ќе го намалат животниот стандард, а веројатно ќе станеме повеќе, не помалку, ранливи на кризата со која моментално се справуваме“, рече Оконџо-Ивеала.

Во прогнозата на СТО не е вклучен услужниот сектор, но СТО проценува дека бројот на пристигнувања на туристи најверојатно ќе се намали во наредниот период, откако во првите седум месеци од годинава бил трипати поголем од истиот период лани.

Пониските цени на товарниот транспорт некогаш можеби беа добредојден знак за подобрување на синџирите на снабдување, но во сегашната ситуација тие веројатно во многу поголема мера се резултат на слабеењето на побарувачката, предупредува СТО.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles