21 C
Struga
Tuesday, September 26, 2023
spot_img

САД утре ќе ги објават новите санкции против Русија

САД утре ќе објават нови пакет-санкции против руските политичари и олигарси кога претседателот Џо Бајден ќе се сретне со лидерите на НАТО, најави советникот на Бајден за национална безбедност, Џејк Саливан.

Саливан, кој даде изјава за новинарите по заминувањето на Бајден за Брисел на самитот на НАТО, рече и дека за координацијата на санкциите ќе разговараат лидерите на Г7 в петок. Тој додаде дека тема ќе биде и снабдувањето со енергија на Европа.

Тој рече дека Вашингтон ќе размисли за зголемување на испораките на течен природен гас за Европа во наредните недели за да ја намали зависноста на континентот од руската енергија. Тој не даде детали, но рече дека претставниците на САД ќе може да кажат повеќе за тоа в петок со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles