23 C
Struga
Tuesday, July 16, 2024
spot_img

Русија го нападна Харкив, тешки борби во Керсон

Руските ракетни напади врз вториот украински град Харкив во текот на ноќта погодија железничка станица и предизвикаа прекина на струјата вокај повеќе од 18.000 домаќинства, соопштија денеска украинските власти. Гувернерот на Харкив Олех Синехубов изјави дека руските сили истрелале ракети С-300, дизајнирани како противвоздушно оружје, но сега често се пренаменети да ја погодат цивилната инфраструктура во украинските градови. Нема информации за жртви. Тешките борби продолжуваат и во регионот Керсон, соопшти британското Министерство за одбрана во дневниот разузнавачки билтен. Министерството соопшти дека руските воени сили во областа, лоцирана на десниот брег на реката Дњепар, и понатаму се ранливи на украинските напади. Британското разузнавање, исто така, соопшти дека Русија ги користи своите сили за да продолжи да напредува во близина на Бахмут во Донбас и покрај тоа што се соочува со силен притисок врз нејзините северни и јужни крила. Последните борби дојдоа кога американските власти соопштија дека Вашингтон подготвува нов пакет оружје за Украина во вредност од 1,1 милијарди долари, кој ќе биде објавен наскоро.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles