25 C
Struga
Sunday, July 14, 2024
spot_img

РКЕ одлучи, овие цени на горивата ќе важат од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,53 отсто.

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-98“ и „евросупер БС-95“, на „евродизелот (Д-Е V)“ и на „мазутот М-1 НС“ не се менуваат.

Малопродажната цена на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува 2,00 денара/л.

Од 3.3.2023 година, од 00.01 часот, максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

моторен бензин „евросупер БС-95“ – 81,50 (денар/литар)

моторен бензин „евросупер БС-98“ – 83,50 (денари/литар)

дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 76,00 (денари/литар)

масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 75700 (денари/литар)

„мазут М-1 НС“ – 41,266 (денар/килограм)

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles