6 C
Struga
Tuesday, March 21, 2023
spot_img

Регистрирани се 80 новозаразени со КОВИД-19, пријавени се 2 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 14.10 до 16.10.2022) направени се 953 тест, а регистрирани се 80 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 60, Прилеп – 8, Куманово – 5, Битола, Тетово и Охрид – по 2, Македонски Брод – 1.

Од вкупниот број на позитивни (80), регистрирани се 18 реинфекции.

Регистриран e 118 оздравен пациент од: Скопје – 87, Битола – 5, Куманово, Велес и Охрид – по 4, Прилеп – 3, Тетово и Кавадарци – по 2, Штип, Гевгелија, Неготино, Ресен, Берово, Кратово и Крушево – по 1

Во текот на изминатите 3 дена (14.10 – 18.10.2022) пријавени се две починати лица од Скопје(80г) и Гостивар(70г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се пријавени починати лица.

Направени се 953 тест преку: ИЈЗ-102, ЦЈЗ Скопје-110, ЦЈЗ Битола-19, ЦЈЗ Прилеп-5, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–40, Жан Митрев (Филип Втори)-4, Авицена-15, Биотек-40, Систина-7, лабораторија Лаор-7, Синлаб-5, Ремедика-11, Плодност-6, Генеа-4, Никоб Лаб-33, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-7, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-11, ГМ Лаб – 1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 482.

Досега во земјата се направени вкупно 2.177.159 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.665, бројот на оздравени пациенти е 333.824, на починати е 9.553, а бројот на активни случаи изнесува 288.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161980, Активни   207

Куманово    18243, Активни    13

Битола      17965, Активни    16

Прилеп      15527, Активни    23

Тетово      14476, Активни    4

Кавадарци   12088, Активни    1

Велес 10809, Активни    4

Охрид 10319, Активни    7

Гостивар    10275, Активни    0

Струмица    8781, Активни     0

Штип  8762, Активни     4

Кичево      6075, Активни     1

Кочани      5544, Активни     0

Струга      5172, Активни     1

Гевгелија   4882, Активни     0

Неготино    4147, Активни     1

Ресен 3031, Активни     1

Радовиш     2836, Активни     1

Свети Николе      2795, Активни     0

Крива Паланка     2660, Активни     0

Делчево     2183, Активни     0

Берово      1875, Активни     0

Дебар 1812, Активни     0

Валандово   1600, Активни     0

Виница      1478, Активни     0

Пробиштип   1299, Активни     0

Кратово     1131, Активни     1

Богданци    1101, Активни     0

Крушево     1038, Активни     0

Демир Хисар 929, Активни      0

Македонски Брод   801, Активни      3

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      0

Пехчево     519, Активни      0

Дојран      370, Активни      0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles