1.7 C
Struga
Tuesday, November 29, 2022
spot_img

Регистрирани се 66 нови случаи на КОВИД-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 983 тестови, а регистрирани се 66 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 50, Битола и Охрид – по 5, Македонски Брод – 2, Прилеп , Кавадарци, Штип и Струмица – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (66), регистрирани се 13 реинфекции.

Регистрирани сe 115 оздравени пациенти од: Скопје – 87, Охрид – 8, Битола – 7, Кавадарци, Тетово , Велес и Гостивар – по 2, Штип, Куманово, Кочани, Ресен и Свети Николе – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 983 тестови преку: ИЈЗ-149, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-21, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–56, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-32, Биотек-53, Систина-39, лабораторија Лаор-26, Синлаб-13, Ремедика-13, Плодност-10, Генеа-10, Никоб Лаб-53, ВФВ Медикал-9, Ели МедикаПлус-15, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 371.

Досега во земјата се направени вкупно 2.067.648 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.673, бројот на оздравени пациенти е 303.007, на починати е 9.316, а бројот на активни случаи изнесува 350.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147424, Активни 225

Куманово 16685, Активни 7

Битола 15724, Активни 35

Прилеп 14223, Активни 6

Тетово 13488, Активни 8

Кавадарци 10699, Активни 8

Велес 9802, Активни 2

Гостивар 9616, Активни 8

Охрид 8945, Активни 8

Штип 8084, Активни 14

Струмица 8081, Активни 5

Кичево 5653, Активни 2

Кочани 5101, Активни 5

Струга 4730, Активни 2

Гевгелија 4425, Активни 1

Неготино 3700, Активни 2

Ресен 2751, Активни 0

Свети Николе 2637, Активни 1

Радовиш 2531, Активни 0

Крива Паланка 2419, Активни 1

Делчево 1986, Активни 1

Берово 1693, Активни 2

Дебар 1681, Активни 3

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1395, Активни 1

Пробиштип 1267, Активни 0

Богданци 1021, Активни 0

Кратово 966, Активни 0

Крушево 930, Активни 1

Демир Хисар 836, Активни 0

Македонски Брод 741, Активни 2

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles