10 C
Struga
Thursday, December 8, 2022
spot_img

Регистрирани се 60 новозаразен со ковид-19, оздравеле 63 пациенти, двајца починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 842 тестови, а регистрирани се 60 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 52, Битола, Прилеп, Тетово, Кавадарци, Гостивар, Штип, Гевгелија и Ресен – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (60), регистрирани се 16 реинфекции.

Регистрирани сe 63 оздравени пациенти од: Скопје – 36, Битола – 10, Штип – 4, Кавадарци и Куманово – по 3, Прилеп и Струмица – по 2, Тетово, Ресен и Дебар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две починати лица од Скопје (56г) и Охрид (73г). Од починатите, едно лице е починато во болнички услови, а едно во домашни услови. Лицата се починати во период од 05.05. до 08.06.2022 година.

Направени се 842 тестови преку: ИЈЗ-158, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-15, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-8, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–18, Жан Митрев (Филип Втори)-17, Авицена-20, Биотек-25, Систина-30, лабораторија Лаор-14, Синлаб-11, Ремедика-7, Плодност-6, Генеа-12, Никоб Лаб-50, ВФВ Медикал-12, Ели МедикаПлус-3, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 382.

Досега во земјата се направени вкупно 2.069.427 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.807, бројот на оздравени пациенти е 303.128, на починати е 9.320, а бројот на активни случаи изнесува 359.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147539 Активни 271

Куманово 16685 Активни 4

Битола 15732 Активни 23

Прилеп 14225 Активни 5

Тетово 13490 Активни 7

Кавадарци 10701 Активни 6

Велес 9801 Активни 1

Гостивар 9615 Активни 3

Охрид 8945 Активни 8

Штип 8086 Активни 5

Струмица 8080 Активни 3

Кичево 5654 Активни 2

Кочани 5102 Активни 5

Струга 4730 Активни 2

Гевгелија 4426 Активни 2

Неготино 3700 Активни 2

Ресен 2753 Активни 1

Свети Николе 2637 Активни 1

Радовиш 2531 Активни 0

Крива Паланка 2419 Активни 1

Делчево 1986 Активни 0

Берово 1693 Активни 1

Дебар 1681 Активни 2

Валандово 1488 Активни 0

Виница 1395 Активни 1

Пробиштип 1268 Активни 1

Богданци 1021 Активни 0

Кратово 966 Активни 0

Крушево 930 Активни 0

Демир Хисар 836 Активни 0

Македонски Брод 741 Активни 2

Демир Капија 593 Активни 0

Македонска Каменица 525 Активни 0

Пехчево 486 Активни 0

Дојран 347 Активни 0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles