4 C
Struga
Monday, November 28, 2022
spot_img

Регистрирани се 53 новозаразени со КОВИД-19 починале двајца заболени

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.185 тестови, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 38, Битола – 6, Куманово – 2, Тетово, Охрид, Штип, Струмица, Кичево, Берово и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (53), регистрирани се 9 реинфекции.

Регистрирани сe 94 оздравени пациенти од: Скопје – 63, Охрид – 7, Битола – 5, Велес, Кочани и Берово – по 3, Куманово и Неготино – по 2, Прилеп, Тетово, Штип, Струга, Свети Николе и Дебар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две починати лица од Скопје (53г) и Охрид (78г), починати во болнички услови. Пријавените лица се починати во период од 03-08.05.2022 година

Направени се 1.185 тестови преку: ИЈЗ-151, ЦЈЗ Скопје-30, ЦЈЗ Битола-14, ЦЈЗ Прилеп-6, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–65, Жан Митрев (Филип Втори)-29, Авицена-23, Биотек-68, Систина-35, лабораторија Лаор-10, Синлаб-7, Ремедика-15, Плодност-14, Генеа-9, Никоб Лаб-96, ВФВ Медикал-12, Ели МедикаПлус-12, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 539.

Досега во земјата се направени вкупно 2.061.739 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.345, бројот на оздравени пациенти е 302.602, на починати е 9.311, а бројот на активни случаи изнесува 432.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147196, Активни 285

Куманово 16679, Активни 5

Битола 15693, Активни 40

Прилеп 14219, Активни 7

Тетово 13483, Активни 6

Кавадарци 10694, Активни 10

Велес 9799, Активни 7

Гостивар 9610, Активни 5

Охрид 8935, Активни 22

Штип 8078, Активни 13

Струмица 8077, Активни 4

Кичево 5653, Активни 3

Кочани 5096, Активни 2

Струга 4728, Активни 0

Гевгелија 4423, Активни 1

Неготино 3698, Активни 6

Ресен 2751, Активни 1

Свети Николе 2635, Активни 1

Радовиш 2531, Активни 0

Крива Паланка 2418, Активни 0

Делчево 1986, Активни 1

Берово 1692, Активни 7

Дебар 1678, Активни 1

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1395, Активни 3

Пробиштип 1267, Активни 0

Богданци 1021, Активни 0

Кратово 966, Активни 0

Крушево 930, Активни 1

Демир Хисар 836, Активни 0

Македонски Брод 739, Активни 1

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles