12 C
Struga
Tuesday, September 26, 2023
spot_img

Регистрирани се 165 нови случаи на Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.088 тестови, а регистрирани се 165 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 91, Куманово и  Прилеп  – по 11, Кавадарци – 9, Велес – 7, Охрид и Берово – по 4, Битола, Тетово и Струмица – по 3, Гостивар, Штип, Кичево, Кочани, Гевгелија , Кратово и Крушево – по 2, Ресен, Неготино, Крива Паланка, Делчево и Демир Хисар – по 1

Од вкупниот број на позитивни (165), регистрирани се 39 реинфекции.

Регистрирани сe 384 оздравени пациенти од: Скопје – 127, Битола – 51, Прилеп – 30, Тетово – 24, Делчево – 18, Штип и Кичево – по 13, Кавадарци и Ресен – по 11, Радовиш и Крива Паланка – по 10, Велес, Охрид и Кочани – по 9, Крушево – 7, Куманово и Гостивар – по 5, Струга, Гевгелија, Неготино, Берово и Македонски Брод – по 3, Кратово и Македонска Каменица – по 2, Свети Николе, Виница и Демир Хисар – по 1

Во текот на изминатите 24 часа нема  пријавени починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, регистрирани се 3 починати лица, по едно лице од Скопје, Битола и Гостивар, на возраст од 70г-78г. Сите лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 05.09-10.09.2022

Направени се 1.088 тестови: ИЈЗ-157, ЦЈЗ Скопје-78, ЦЈЗ Битола-16, ЦЈЗ Прилеп-19, ЦЈЗ Тетово-19, ЦЈЗ Куманово-26, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-9, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–75, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-27, Биотек-25, Систина-42, лабораторија Лаор-5, Синлаб-13, Ремедика-17, Плодност-7, Генеа-4, Никоб Лаб-46, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-7, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 458

Досега во земјата се направени вкупно 2.159.252 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.748, бројот на оздравени пациенти е 331.595, на починати е 9.515, а бројот на активни случаи изнесува 638

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      160702, Активни   341

Куманово    18159, Активни    31

Битола      17860, Активни    34

Прилеп      15431, Активни    32

Тетово      14439, Активни    10

Кавадарци   12034, Активни    27

Велес 10757, Активни    17

Охрид 10279, Активни    17

Гостивар    10272, Активни    7

Струмица    8770, Активни     7

Штип  8727, Активни     18

Кичево      6060, Активни     4

Кочани      5543, Активни     12

Струга      5171, Активни     5

Гевгелија   4866, Активни     6

Неготино    4129, Активни     12

Ресен 3016, Активни     9

Радовиш     2829, Активни     4

Свети Николе      2793, Активни     2

Крива Паланка     2652, Активни     5

Делчево     2181, Активни     8

Берово      1869, Активни     10

Дебар 1811, Активни     0

Валандово   1599, Активни     2

Виница      1477, Активни     0

Пробиштип   1299, Активни     1

Кратово     1115, Активни     7

Богданци    1099, Активни     0

Крушево     1035, Активни     7

Демир Хисар 927, Активни      2

Македонски Брод   797, Активни      1

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      0

Пехчево     518, Активни      0

Дојран      370, Активни      0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles