6 C
Struga
Monday, December 11, 2023
spot_img

Регистрирани се 151 случаи со Ковид-19, починале тројца заболени

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 27.05 до 29.05.2022) направени се 2.335 тестови, а регистрирани се 151 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 109, Штип – 9, Битола и Охрид – по 5, Куманово, Прилеп и Велес – по 3, Тетово и Свети Николе – по 2, Кавадарци, Гостивар, Струмица, Кичево, Кочани, Струга, Неготино, Ресен, Крива Паланка и Берово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (151), регистрирани се 29 реинфекции.

Регистрирани сe 194 оздравени пациенти од: Скопје – 134, Битола – 10, Охрид и Ресен – по 7, Штип – 6, Куманово, Тетово и Берово – по 4, Кавадарци, Велес, Кичево и Свети Николе – по 3, Прилеп и Струга – по 2, Струмица и Дебар – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 27.05 до 29.05.2022) пријавено е едно починато лице од Прилеп (97г) починато во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително се регистрирани две починати лица од Скопје (72г) и Битола (85г),едно лице е починато во болнички услови ,а другото лице во домашни услови. Лицата се пријавени за починати во период од 03.05.2022- 19.05.2022 година.

Направени се 2.335 тестови преку: ИЈЗ-285, ЦЈЗ Скопје-60, ЦЈЗ Битола-48, ЦЈЗ Прилеп-12, ЦЈЗ Тетово-16, ЦЈЗ Куманово-36, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–80, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-37, Биотек-98, Систина-62, лабораторија Лаор-45, Синлаб-11, Ремедика-7, Плодност-29, Генеа-28, Никоб Лаб-188, ВФВ Медикал-25, Ели МедикаПлус-15, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–11, ЖанМитрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.153.

Досега во земјата се направени вкупно 2.053.343 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.851, бројот на оздравени пациенти е 302.013, на починати е 9.303, а бројот на активни случаи изнесува 535.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146860, Активни 369

Куманово 16676, Активни 6

Битола 15646, Активни 51

Прилеп 14210, Активни 10

Тетово 13477, Активни 4

Кавадарци 10683, Активни 5

Велес 9792, Активни 6

Гостивар 9608, Активни 5

Охрид 8914, Активни 19

Струмица 8073, Активни 1

Штип 8069, Активни 24

Кичево 5650, Активни 7

Кочани 5091, Активни 1

Струга 4728, Активни 2

Гевгелија 4420, Активни 2

Неготино 3691, Активни 4

Ресен 2750, Активни 4

Свети Николе 2634, Активни 3

Радовиш 2531, Активни 1

Крива Паланка 2416, Активни 1

Делчево 1985, Активни 1

Берово 1682, Активни 4

Дебар 1677, Активни 1

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1394, Активни 1

Пробиштип 1267, Активни 0

Богданци 1021, Активни 0

Кратово 965, Активни 0

Крушево 929, Активни 1

Демир Хисар 835, Активни 0

Македонски Брод 738, Активни 1

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 1

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles