6 C
Struga
Wednesday, November 30, 2022
spot_img

Регистрирани се 137 новозаразени со Ковид-19, пријавени се двајца починати 

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.303 тестови, а  регистрирани се 137 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 61, Битола – 39, Штип – 7, Кичево – 5, Кавадарци, Ресен и Берово – по 3, Прилеп, Тетово, Охрид, Гевгелија и Свети Николе – по 2, Куманово, Велес, Гостивар, Кочани, Струга и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (137), регистрирани се 13 реинфекции.

Регистрирани сe 85 оздравени пациенти од: Скопје – 55, Битола – 7, Охрид и Велес – по 5, Кавадарци и Прилеп – по 3, Струга – 2, Штип, Кичево, Тетово, Куманово и Делчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително регистрирани се 2 починати лица од Скопје, на 70 – годишна возраст. Едно лице е починато во домашни и едно во болнички услови. Лицата за починати се пегистрирани во период од 09.04.-17.04.2022 година.

Направени се 2.303 тестови преку: ИЈЗ-191, ЦЈЗ Скопје-82, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-14, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–68, Жан Митрев (Филип Втори)-39, Авицена-37, Биотек-77, Систина-47, лабораторија Лаор-34, Синлаб-3, Ремедика-8, Плодност-18, Генеа-16, Никоб Лаб-180, ВФВ Медикал-11, Ели Медика Плус-56, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–20, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.255

Досега во земјата се направени вкупно 2.018.029 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.571, бројот на оздравени пациенти е 299.738, на починати е 9.280, а бројот на активни случаи изнесува 553

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145532, Активни 270

Куманово 16629, Активни 10

Битола 15316, Активни 118

Прилеп 14137, Активни 18

Тетово 13450, Активни 7

Кавадарци 10631, Активни 19

Велес 9762, Активни 13

Гостивар 9576, Активни 4

Охрид 8836, Активни 16

Струмица 8050, Активни 5

Штип 8021, Активни 16

Кичево 5618, Активни 17

Кочани 5075, Активни 4

Струга 4715, Активни 1

Гевгелија 4401, Активни 5

Неготино 3677, Активни 3

Ресен 2717, Активни 5

Свети Николе 2626, Активни 2

Радовиш 2528, Активни 0

Крива Паланка 2413, Активни 0

Делчево 1971, Активни 1

Дебар 1673, Активни 0

Берово 1655, Активни 12

Валандово 1485, Активни 0

Виница 1391, Активни 3

Пробиштип 1265, Активни 0

Богданци 1019, Активни 0

Кратово 964, Активни 2

Крушево 926, Активни 0

Демир Хисар 828, Активни 0

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 2

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 346, Активни 0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles