21 C
Struga
Sunday, July 3, 2022
spot_img

Ран топлотен бран ја зафати Европа

Ран топлотен бран  ја зафати  Европа. Рекордно високи темепратури  се забележани во делови на Шпанија и Франција, каде вчера живата на термомотерот достигна 40 степени Целзиусови. Според метеоролошкиите извешати , Врвот на темепртурите се очекува денеска. Во период на високи температури  минуваат  и Италија, Велика Британија, Швајцарија и Германија.

  • Како резултат на климатските промени, топлотните бранови почнуваат порано. Тие стануваат се почести и потешки поради концентрациите на стакленички гасови во атмосферата кои се на рекордно ниво“.Клер Нулис, портпарол на WMО

 Високите температури  во Шанија предвикаа шумски поажри  и откажување на дел од јавните настани во Франција. 

Властите на Индија и Багладеш соопштија дека најмлку 40 лица загинале во монсунските бури што ги зафатија североисточните области на земјите. Милони домови се под вода.   Двете земји анагажираа војници да помогнат во борбата против големите поплави кои би можеле да се влошат бидејки метеролозите соопштија  дека врнежните ќе продолжат во следните два дена.

Киев засега не размислува да ги продолжи мировните преговори со Москва. Шефот на украинскиот преговарачки тим Давид Арахамија вели дека преговорите можат да продолжат само ако Украина ја зајакне својата позиција на фронтот  или ако руските трупи доброволно се вратат  на позииците до 24 февраури.  Војната во Украина претставува „пресвртница во европската историја“ и рускиот претседател Владимир Путин мора да се сфати сериозно изјави Анегела Меркел во инервју за германски медиум. Екс  германската канцеларка  истакна  дека постои можност да биде посредник во решавањето на конфликтот меѓу Русија и Украина.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles