12.7 C
Struga
Wednesday, September 28, 2022
spot_img

Предложени поедноставени процедури за поставување фотонапонски централи

Владата денеска на 75-та седница го разгледа и усвои Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за градење, кој ќе биде доставен во собраниска процедура по скратена постапка.

Измените и дополнувањата, се резултат на Посветената работа на Владата, на ублажување на последиците од енергетската криза, креирајќи амбиент за граѓаните и деловната заедница да може да постават најбрзо и по најповолни услови фотонапонски електроцентрали за производство на струја, се наведува во соопштението од владината прес-служба.

Министерот за транспорт и врски, образложувајќи го Предлог-законот, упати апел до сите пратеници проактивно да се вклучат во носење на измените во Законот за градење, да биде донесена измената за да им се помогне на граѓаните.

Предложените измени, усвоени денеска од Владата предвидуваат, фотонапонските електроцентрали да може да бидат поставени на објекти во индивидуална сопственост до 6 киловати и од страна на сите субјекти потрошувачи – производители до 40 киловати.

Новиот Закон, предвидува поедноставување на процедурите и клучно е што на граѓаните нема да им биде потребно решение од општината за поставување на фотонапонските централи.

Со ова предложено решение, стои во соопштението, Владата излегува во пресрет и на бизнис секторот и на граѓаните, помагајќи на домашниот електроенергетски сектор.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles