12.7 C
Struga
Wednesday, September 28, 2022
spot_img

Почна Охридски пливачки маратон

Осуммината пливачи, седум во машка конкуренција и една девојка точно во 10 часот од Свети Наум ја тргнаа на 25 километарската патека „Климе Савин“ во освојување на Охридскиот пливачки маратон 2022 година.

Стартот го означи градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков, кој им посака мирни езерски води и успешна трка.

Во категоријата мажи се натпреваруваат домаќините Александар Илиевски и Евгениј Поп Ацев, Арне Фурлан Штулар од Словенија, Франческо Гетини од Италија, Матијас Дијас Хернандес од Аргентина и Сидрит Деску и Арион Будима од Косово. Единтвената девојка на годишаното маратонско издание е аргентинката Рита Ванеса Гарсија.

Првите натпреварувачи на целта се очекуваат после 15 часот.

За безбедноста на пливачите согласно стандардите на ФИНА се грижат волонтери на Црвениот крст – Охрид.

Покровител на 60. јубилеен маратон од првата трка, односно 35. од возобновувањето е Општина Охрид, Националната пливачка федерација и Агенцијата на млади и спорт, а технички организатор е клубот за спортови на вода „Охридски бранови 2008“.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles