17 C
Struga
Saturday, July 13, 2024
spot_img

Поскапуваат бензините, поевтинува дизелот 

Регулаторната комисија за енергетика одреди нови, повисоки цени на бензините. Поскапуваат за 2 денари, а дизелот поевтинува за 0,5 денари.

Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат: – Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 90,50 (денари/литар) – Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 92,50 (денари/литар) – Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 89,50 (денари/литар) – Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 87,50 (денари/литар) – Мазут М-1 НС – 53,848 (денари/килограм) (2) Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките цени утврдени во став (1) од овој член. (3) Највисоките малопродажни цени формирани согласно со став (1) на овој член, освен цената за Мазутот М-1 НС, важат франко пумпна станица, а цената на Мазутот М-1 НС важи франко склад на трговец на големо со нафтени деривати и горива за транспорт во земјата, се наведува во соопштението на РКЕ.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles