2.6 C
Struga
Wednesday, March 29, 2023
spot_img

ООУ ,,Јосип Броз Тито“ започна со работилници за подигнување на свеста за ретките болести

Во месецот посветен на лицата со ретки болести, стручната служба во ООУ ,,Јосип Броз Тито“  започна со работилници за подигнување на свеста и поддршка на лицата со ретки болести.

,,Денеска со учениците од трето одделение од центалното училиште ја гледавме куклената претстава,,Реткото момче и зборливото балонче” од авторката Наташа Анѓелеска и ги обоивме рачињата, се со цел поддршка на лицата со ретки болести затоа што РЕТКО Е ДА СИ РЕДОК!,,-стои во соопштението од училиштето.

Oд таму додаваат дека работилниците ќе продолжат и со другите одделенија. Преку истите, децата соодветно на нивната возраст ќе бидат запознаени со ретките болести и поддршката која што им е потребна на лицата кои се соочуваат со ретки болести.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles