2.6 C
Struga
Wednesday, March 29, 2023
spot_img

Најмалку 12 загинати во земјотресот во Еквадор

Најмалку 12 лица загинаа во земјотресот во Еквадор, соопштија официјални лица.
Американскиот сеизмолошки институт УСГС соопшти дека земјотресот бил со јачина од 6,8 степени.

„Во овој момент имаме 12 мртви“ и едно лице повредено, објави на Твитер претседателството на Еквадор, наведувајќи дека земјотресот предизвикал и материјална штета.

Земјотресот се случи во саботата во 12.12 часот по локално време, со епицентар во општина Балао и на длабочина од 44 километри.

Најпогоден е градот Куенка.

Земјотресот ја погоди и соседната држава Перу, но нема информации за жртви или материјална штета.

Не е издадено предупредување за цунами.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles