13.5 C
Struga
Thursday, September 29, 2022
spot_img

Модерна планира да ја снабди Кина со вакцини против Ковид-19

Директорот на американската биотехнолошка компанија Модерна, Стефан Бансел изјави дека разговарал со претставници на кинеската Влада за снабдување на Кина со вакцини против коронавирусот.

– Ние сме отворени (за договор), имаме капацитет, истакна Бансел.

Тој додаде дека сè уште не е донесена одлука за испорака на вакцини против Ковид-19 во Кина, а исто така не откри дали Модерна ја доставила својата вакцина на одобрување од кинеските регулатори.
Има околу 20 проценти шанси дека оваа зима ќе се појави проблематичен сој на вирусот, посочи Бансел.

Директорот на Модерна, кој е во посета на Токио изјави дека компанијата размислува за изградба на капацитети во Јапонија за производство на производи со помош на РНК технологија.

Јапонија вчера одобри дополнителни дози на вакцините Модерна и на Фајзер за сојот Омикрон.

Минатиот месец, Модерна поднесе тужба против Фајзер и нејзиниот партнер БиоНТек за прекршување на патент во развојот на првата вакцина против Ковид-19 одобрена во САД.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles