1.7 C
Struga
Tuesday, November 29, 2022
spot_img

МЗ: 76 новозаболени, регистрирани тројца починати

Направени се 1.232 тестови, а регистрирани се 76 нови случаи на КОВИД-19.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.232 тестови, а регистрирани се 76 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 56, Битола – 10, Кавадарци – 3, Охрид и Кичево – по 2, Куманово, Гевгелија и Ресен – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (76), регистрирани се 14 реинфекции.

Регистрирани се 73 оздравени пациенти од: Скопје – 40, Битола и Охрид – по 5, Кавадарци – 4, Прилеп и Штип – по 3, Ресен, Тетово, Гостивар, Делчево и Берово – по 2, Куманово, Струмица и Струга – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително се регистрирани 3 починати лица од Скопје (80г), Охрид (82г) и Куманово (75г). Сите лица се починати во болнички услови. Лицата се пoчинати во период од 17.04 – 17.05.2022 година.

Направени се 1.232 тестови преку: ИЈЗ-104, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–81, Жан Митрев (Филип Втори)-60, Авицена-13, Биотек-29, Систина-20, лабораторија Лаор-28, Синлаб-11, Ремедика-11, Плодност-11, Генеа-4, Никоб Лаб-84, ВФВ Медикал-20, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 587.

Досега во земјата се направени вкупно 2.042.527 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.113, бројот на оздравени пациенти е 301.275, на починати е 9.296, а бројот на активни случаи изнесува 542.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146341, Активни 328

Куманово 16665, Активни 13

Битола 15587, Активни 75

Прилеп 14194, Активни 14

Тетово 13470, Активни 5

Кавадарци 10675, Активни 15

Велес 9783, Активни 2

Гостивар 9603, Активни 7

Охрид 8890, Активни 16

Струмица 8071, Активни 1

Штип 8044, Активни 8

Кичево 5643, Активни 9

Кочани 5087, Активни 6

Струга 4724, Активни 4

Гевгелија 4418, Активни 5

Неготино 3687, Активни 2

Ресен 2744, Активни 10

Свети Николе 2628, Активни 3

Радовиш 2530, Активни 1

Крива Паланка 2414, Активни 0

Делчево 1983, Активни 1

Дебар 1675, Активни 1

Берово 1674, Активни 11

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1393, Активни 0

Пробиштип 1267, Активни 0

Богданци 1021, Активни 0

Кратово 965, Активни 0

Крушево 927, Активни 1

Демир Хисар 835, Активни 2

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 2

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles