8 C
Struga
Wednesday, December 6, 2023
spot_img

МЗ: 73 новозаболени,66 оздравени, двајца починати 

Направени се 1.194 тестови, а регистрирани се 73 нови случаи на КОВИД-19.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.194 тестови, а регистрирани се 73 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 45, Битола – 9, Охрид и Кочани – по 4, Кавадарци – 3, Тетово – 2, Куманово, Велес, Гостивар, Свети Николе , Крива Паланка и Дебар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (73), регистрирани се 7 реинфекции.

Регистрирани сe 66 оздравени пациенти од: Скопје – 47, Битола – 8, Берово – 4, Велес – 3, Охрид – 2, Прилеп и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа е пријавено едно починато лице од Скопје (92г) починато во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирано е едно починато лице од Кавадарци (79г) починато во домашни услови. Пријавеното лице е починато на 15.05.2022.

Досега во земјата се направени вкупно 2.062.933 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.418, бројот на оздравени пациенти е 302.668, на починати е 9.313, а бројот на активни случаи изнесува 437.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147242, Активни 283

Куманово 16680, Активни 6

Битола 15703, Активни 42

Прилеп 14219, Активни 6

Тетово 13484, Активни 7

Кавадарци 10697, Активни 12

Велес 9800, Активни 5

Гостивар 9611, Активни 6

Охрид 8938, Активни 23

Штип 8078, Активни 13

Струмица 8077, Активни 4

Кичево 5653, Активни 3

Кочани 5100, Активни 6

Струга 4728, Активни 0

Гевгелија 4423, Активни 1

Неготино 3698, Активни 6

Ресен 2751, Активни 1

Свети Николе 2636, Активни 2

Радовиш 2531, Активни 0

Крива Паланка 2419, Активни 1

Делчево 1986, Активни 1

Берово 1692, Активни 3

Дебар 1679, Активни 2

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1395, Активни 2

Пробиштип 1267, Активни 0

Богданци 1021, Активни 0

Кратово 966, Активни 0

Крушево 930, Активни 1

Демир Хисар 836, Активни 0

Македонски Брод 739, Активни 1

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles