6 C
Struga
Tuesday, March 21, 2023
spot_img

МЗ: 70 нови случаи на ковид, оздравени 60 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 629 тестови, а регистрирани се 70 нови случаи на КОВИД-19: Скопје– 51, Прилеп– 9, Битола и Куманово– по 3, Охрид– 2, Тетово и Кавадарци– по 1.

Од вкупниот број на позитивни (70), регистрирани се 18 реинфекции.

Регистрирани сe 60 оздравени пациенти од: Скопје – 51, Велес и Штип – по 2, Битола, Охрид, Кавадарци, Струмица и Неготино – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема регистрирани починати лица.

Направени се 629 тестови: ИЈЗ-61, ЦЈЗ Скопје-50, ЦЈЗ Битола-20, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-8, ЦЈЗ Куманово-28, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија-32, Жан Митрев (Филип Втори)-2, Авицена-6, Биотек-9, Систина-2, лабораторија Лаор-1, Синлаб-1, Ремедика-6, Плодност-1, Генеа-3, Никоб Лаб-10, ВФВ Медикал-6, Ели Медика Плус-1, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 368.

Досега во земјата се направени вкупно 2.176.205 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.585, бројот на оздравени пациенти е 333.707, на починати е 9.551 а бројот на активни случаи изнесува 327.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161920, Активни   235

Куманово    18238, Активни    12

Битола      17963, Активни    19

Прилеп      15519, Активни    18

Тетово      14474, Активни    4

Кавадарци   12088, Активни    3

Велес 10809, Активни    8

Охрид 10317, Активни    9

Гостивар    10275, Активни    0

Струмица    8781, Активни     0

Штип  8762, Активни     5

Кичево      6075, Активни     1

Кочани      5544, Активни     0

Струга      5172, Активни     1

Гевгелија   4882, Активни     1

Неготино    4147, Активни     2

Ресен 3031, Активни     2

Радовиш     2836, Активни     1

Свети Николе      2795, Активни     0

Крива Паланка     2660, Активни     0

Делчево     2183, Активни     0

Берово      1875, Активни     1

Дебар 1812, Активни     0

Валандово   1600, Активни     0

Виница      1478, Активни     0

Пробиштип   1299, Активни     0

Кратово     1131, Активни     2

Богданци    1101, Активни     0

Крушево     1038, Активни     1

Демир Хисар 929, Активни      0

Македонски Брод   800, Активни      2

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      0

Пехчево     519, Активни      0

Дојран      370, Активни      0

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles