27 C
Struga
Sunday, July 14, 2024
spot_img

МЗ: 56 новозаболени, 69 оздравени

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 529 тестови, а регистрирани се 56 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 36, Куманово – 4, Прилеп и Охрид – по 3, Битола – 2, Кавадарци, Велес, Струмица, Штип, Неготино, Кратово, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (56), регистрирани се 9 реинфекции.

Регистрирани сe 69 оздравени пациенти од: Скопје – 51, Куманово и Прилеп – по 4, Штип – 3, Битола и Тетово – по 2, Велес, Кратово и Крива Паланка – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, регистрирани се 2 починати лица, од Кавадарци (76г) и Скопје (85г). Лицата се починати во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 16.09 до 25.09.2022година.

Направени се 529 тестови: ИЈЗ-61, ЦЈЗ Скопје-78, ЦЈЗ Битола-6, ЦЈЗ Прилеп-8, ЦЈЗ Тетово-5, ЦЈЗ Куманово-15, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија-27, Жан Митрев (Филип Втори)-7, Авицена-11, Биотек-9, Систина-6, лабораторија Лаор-2, Синлаб-1, Ремедика-8, Плодност-0, Генеа-2, Никоб Лаб-14, ВФВ Медикал-7, Ели Медика Плус-0, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-3, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 256.

Досега во земјата се направени вкупно 2.173.215 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.319, бројот на оздравени пациенти е 333.343, на починати е 9.544 а бројот на активни случаи изнесува 432.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161715, Активни   296

Куманово    18228, Активни    16

Битола      17953, Активни    23

Прилеп      15504, Активни    15

Тетово      14470, Активни    11

Кавадарци   12088, Активни    11

Велес 10802, Активни    8

Охрид 10312, Активни    10

Гостивар    10275, Активни    1

Струмица    8780, Активни     5

Штип  8760, Активни     8

Кичево      6075, Активни     5

Кочани      5544, Активни     0

Струга      5171, Активни     0

Гевгелија   4881, Активни     4

Неготино    4146, Активни     6

Ресен 3029, Активни     0

Радовиш     2836, Активни     1

Свети Николе      2795, Активни     1

Крива Паланка     2660, Активни     0

Делчево     2183, Активни     0

Берово      1875, Активни     3

Дебар 1812, Активни     0

Валандово   1600, Активни     0

Виница      1478, Активни     1

Пробиштип   1299, Активни     0

Кратово     1129, Активни     4

Богданци    1101, Активни     0

Крушево     1038, Активни     1

Демир Хисар 929, Активни      0

Македонски Брод   800, Активни      2

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      0

Пехчево     519, Активни      0

Дојран      370, Активни      0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles