0 C
Struga
Monday, December 11, 2023
spot_img

МЗ: 124 новозаболени, 114 оздравени

Направени се 1.798 тестови, а  регистрирани се 124 нови случаи на КОВИД-19.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.798 тестови, а регистрирани се 124 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 67, Битола – 24, Прилеп – 8, Охрид – 5, Берово – 4, Тетово и Кичево – по 3, Куманово – 2, Кавадарци, Велес, Гостивар, Струмица, Кочани, Ресен, Делчево и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (124), регистрирани се 22 реинфекции.

Регистрирани сe 114 оздравени пациенти од: Скопје – 66, Битола – 21, Берово и Тетово – по 4, Куманово и Струмица – по 3, Прилеп, Кавадарци, Штип и Радовиш – по 2, Кичево, Велес , Ресен, Делчево и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се пријавени починати лица.

Направени се 1.798 тестови преку: ИЈЗ-171, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-76, ЦЈЗ Прилеп-23, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-35, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-22, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–121, Жан Митрев (Филип Втори)-25, Авицена-32, Биотек-41, Систина-46, лабораторија Лаор-32, Синлаб-13, Ремедика-13, Плодност-7, Генеа-17, Никоб Лаб-128, ВФВ Медикал-21, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–21, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 832.

Досега во земјата се направени вкупно 2.015.726 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.434, бројот на оздравени пациенти е 299.653, на починати е 9.278, а бројот на активни случаи изнесува 503.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145473, Активни 266

Куманово 16628, Активни 9

Битола 15277, Активни 86

Прилеп 14135, Активни 19

Тетово 13449, Активни 7

Кавадарци 10629, Активни 19

Велес 9760, Активни 17

Гостивар 9573, Активни 3

Охрид 8831, Активни 19

Струмица 8050, Активни 5

Штип 8014, Активни 10

Кичево 5613, Активни 13

Кочани 5073, Активни 3

Струга 4715, Активни 2

Гевгелија 4399, Активни 3

Неготино 3677, Активни 3

Ресен 2714, Активни 2

Свети Николе 2624, Активни 0

Радовиш 2528, Активни 0

Крива Паланка 2413, Активни 0

Делчево 1972, Активни 2

Дебар 1673, Активни 0

Берово 1653, Активни 9

Валандово 1485, Активни 0

Виница 1390, Активни 2

Пробиштип 1265, Активни 0

Богданци 1019, Активни 0

Кратово 964, Активни 2

Крушево 926, Активни 0

Демир Хисар 828, Активни 0

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 2

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 346, Активни 0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles