6 C
Struga
Monday, December 11, 2023
spot_img

МЗ: Регистрирани 75 нови случаи на ковид-19, оздравени 88 пациенти

Направени се 1.112 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на КОВИД-19.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.112 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 52, Битола – 8, Берово – 4, Велес – 3, Охрид – 2, Прилеп, Тетово, Кавадарци, Штип, Неготино и Крушево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (75), регистрирани се 12 реинфекции.

Регистрирани сe 88 оздравени пациенти од: Скопје – 71, Битола – 12, Прилеп – 3, Тетово и Гевгелија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително е регистрирано едно починато лице од Скопје (86г), починато во болнички услови на датум 31.05.2022 година.

Досега во земјата се направени вкупно 2.057.173 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.097, бројот на оздравени пациенти е 302.290, на починати е 9.307, а бројот на активни случаи изнесува 500.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147023, Активни 331

Куманово 16674, Активни 5

Битола 15670, Активни 44

Прилеп 14215, Активни 7

Тетово 13481, Активни 6

Кавадарци 10687, Активни 6

Велес 9797, Активни 10

Гостивар 9608, Активни 4

Охрид 8930, Активни 30

Струмица 8073, Активни 1

Штип 8073, Активни 18

Кичево 5651, Активни 3

Кочани 5095, Активни 5

Струга 4728, Активни 1

Гевгелија 4422, Активни 1

Неготино 3695, Активни 8

Ресен 2751, Активни 2

Свети Николе 2634, Активни 3

Радовиш 2531, Активни 0

Крива Паланка 2418, Активни 1

Делчево 1986, Активни 1

Берово 1689, Активни 10

Дебар 1677, Активни 1

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1393, Активни 1

Пробиштип 1267, Активни 0

Богданци 1021, Активни 0

Кратово 966, Активни 0

Крушево 930, Активни 1

Демир Хисар 835, Активни 0

Македонски Брод 738, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles