15 C
Struga
Saturday, December 2, 2023
spot_img

МЗ: Регистрирани 115 нови случаи со Ковид-19

Оздравени се 99 пациенти, не е пријавено починато лице.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.652 тестови, а регистрирани се 115 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 59, Битола – 14, Прилеп – 7, Кавадарци и Охрид – по 5, Гевгелија – 4, Гостивар, Штип и Ресен – по 3, Куманово, Струмица и Неготино – по 2, Тетово, Велес, Кочани, Струга, Крива Паланка и Делчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (115), регистрирани се 23 реинфекции.

Регистрирани сe 99 оздравени пациенти од: Скопје – 47, Битола – 20, Тетово и Берово по 4, Гевгелија, Гостивар, Ресен, Куманово и Делчево – по 3, Прилеп, Кавадарци и Пробиштип – по 2, Неготино, Кочани и Кичево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.652 тестови преку: ИЈЗ-223, ЦЈЗ Скопје-75, ЦЈЗ Битола-49, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-18, ЦЈЗ Куманово-30, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-2, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–65, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-47, Биотек-111, Систина-50, лабораторија Лаор-26, Синлаб-20, Ремедика-18, Плодност-18, Генеа-11, Никоб Лаб-79, ВФВ Медикал-11, Ели Медика Плус-13, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 696.

Досега во земјата се направени вкупно 2.032.020 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.413, бројот на оздравени пациенти е 300.532, на починати е 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 594.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145917, Активни 257

Куманово 16648, Активни 12

Битола 15487, Активни 121

Прилеп 14178, Активни 31

Тетово 13464 , Активни11

Кавадарци 10659, Активни 19

Велес 9777, Активни 16

Гостивар 9594, Активни 13

Охрид 8872, Активни 30

Струмица 8068, Активни 14

Штип 8033, Активни 12

Кичево 5631, Активни 9

Кочани 5079, Активни 4

Струга 4721, Активни 5

Гевгелија 4412, Активни 8

Неготино 3681, Активни 2

Ресен 2733, Активни 13

Свети Николе 2624, Активни 0

Радовиш 2530, Активни 2

Крива Паланка 2414, Активни 1

Делчево 1980, Активни 1

Дебар 1674, Активни 1

Берово 1660, Активни 1

Валандово 1488, Активни 3

Виница 1393, Активни 2

Пробиштип 1267, Активни 0

Богданци 1020, Активни 1

Кратово 966, Активни 2

Крушево 926, Активни 0

Демир Хисар 832, Активни 2

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 1

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles