12.7 C
Struga
Wednesday, September 28, 2022
spot_img

МЗ: Регистрирани се 98 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Од вкупниот број на позитивни (98), регистрирани се 26 реинфекција.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 775 тестови, а регистрирани се 98 нови случаи на КОВИД-19:Скопје – 68, Прилеп – 6, Куманово и Битола – по 5, Велес и Ресен – по 3, Тетово, Кавадарци и Штип – по 2, Кратово и Берово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (98), регистрирани се 26 реинфекција.

Регистрирани сe 79 оздравени пациенти од: Скопје – 40, Битола – 10, Куманово и Кавадарци – по 5, Штип и Неготино – по 3, Прилеп и Велес – по 2, Тетово, Берово, Охрид, Кочани, Гевгелија, Крива Паланка, Дебар, Крушево и Македонски – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Направени се 775 тестови: ИЈЗ-80, ЦЈЗ Скопје-128, ЦЈЗ Битола-31, ЦЈЗ Прилеп-19, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-28, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–80, Жан Митрев (Филип Втори)-12, Авицена-11, Биотек 21, Систина-5, лабораторија Лаор-3, Синлаб-1, Ремедика-9, Плодност-1, Генеа-3, Никоб Лаб-19, ВФВ Медикал-1, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 291.

Досега во земјата се направени вкупно 2.164.476 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.413, бројот на оздравени пациенти е 332.229, на починати е 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 660.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161099, Активни   371

Куманово    18191, Активни    29

Битола      17903, Активни    45

Прилеп      15466, Активни    42

Тетово      14447, Активни    7

Кавадарци   12065, Активни    24

Велес 10783, Активни    21

Охрид 10295, Активни    17

Гостивар    10273, Активни    2

Струмица    8774, Активни     8

Штип  8742, Активни     20

Кичево      6067, Активни     6

Кочани      5545, Активни     4

Струга      5172, Активни     1

Гевгелија   4873, Активни     7

Неготино    4132, Активни     2

Ресен 3026, Активни     18

Радовиш     2833, Активни     7

Свети Николе      2793, Активни     0

Крива Паланка     2659, Активни     4

Делчево     2182, Активни     9

Берово      1873, Активни     2

Дебар 1812, Активни     0

Валандово   1600, Активни     1

Виница      1477, Активни     0

Пробиштип   1299, Активни     0

Кратово     1120, Активни     4

Богданци    1100, Активни     0

Крушево     1037, Активни     6

Демир Хисар 927, Активни      2

Македонски Брод   798, Активни      1

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      0

Пехчево     518, Активни      0

Дојран      370, Активни      0

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles