12.7 C
Struga
Thursday, September 29, 2022
spot_img

МЗ: Регистрирани се 504 нови случаи на КОВИД-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.385 тестови, а регистрирани се нови 504 случаи на КОВИД-19: Скопје – 264, Битола – 38, Велес – 30, Куманово – 26, Прилеп – 25, Кавадарци – 19, Тетово и Струмица – по 15, Струга – 11, Кичево – 10, Штип – 6, Гостивар, Кочани, Гевгелија и Свети Николе – по 5, Неготино – 4, Охрид, Ресен, Крива Паланка, Валандово и Демир Хисар – по 3, Радовиш – 2, Делчево, Берово, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (504), регистрирани се 133 реинфекции.

Регистриран e 321 оздравен пациент од: Скопје – 166, Битола – 24, Куманово – 16, Тетово, Кавадарци и Охрид – по 14, Велес и Штип – по 12, Гостивар – 9 , Пробиштип – 6, Прилеп и Неготино – по 5, Радовиш и Крива Паланка – по 4, Кочани, Гевгелија и Валандово – по 3, Струмица – 2, Делчево, Дебар, Богданци, Кратово и Дојран – по 1.

•     Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. 

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани две починати лица од Свети Николе (75г) и Куманово (72г), починати во домашни услови, пријавени за починати на 16.06.2022 и 30.06.2022г.

Направени се 1.385 тестови преку: ИЈЗ-211, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-39, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-32, ЦЈЗ Куманово-41, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–88, Жан Митрев (Филип Втори)-21, Авицена-48, Биотек-57, Систина-34, лабораторија Лаор-2, Синлаб-3, Ремедика-8, Плодност-18, Генеа-15, Никоб Лаб-49, ВФВ Медикал-4, Ели МедикаПлус-9, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 621.

Досега во земјата се направени вкупно 2.096.095 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 318.138, бројот на оздравени пациенти е 306.309, на починати е 9.339, а бројот на активни случаи изнесува 2.490

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      150517, Активни   1328

Куманово    16972, Активни    125

Битола      16079, Активни    166

Прилеп      14404, Активни    100

Тетово      13658, Активни    84

Кавадарци   10893, Активни    82

Велес 9994, Активни     103

Гостивар    9701, Активни     40

Охрид 9164, Активни     96

Штип  8202, Активни     53

Струмица    8186, Активни     56

Кичево      5703, Активни     27

Кочани      5175, Активни     38

Струга      4780, Активни     31

Гевгелија   4460, Активни     23

Неготино    3745, Активни     20

Ресен 2775, Активни     13

Свети Николе      2655, Активни     12

Радовиш     2557, Активни     17

Крива Паланка     2441, Активни     15

Делчево     2005, Активни     12

Берово      1698, Активни     5

Дебар 1686, Активни     1

Валандово   1504, Активни     10

Виница      1401, Активни     3

Пробиштип   1284, Активни     4

Богданци    1032, Активни     6

Кратово     980, Активни      9

Крушево     933, Активни      0

Демир Хисар 844, Активни      5

Македонски Брод   747, Активни      4

Демир Капија      596, Активни      1

Македонска Каменица     525, Активни      0

Пехчево     486, Активни      0

Дојран      356, Активни      1

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles