-3 C
Struga
Wednesday, February 8, 2023
spot_img

МЗ: Регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.062 тестови, а регистрирани се 109 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 77, Битола – 14, Охрид – 6, Прилеп – 3, Штип и Берово – по 2, Куманово, Тетово, Кавадарци, Струга и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (109), регистрирани се 14 реинфекции.

Регистриранo e 91 оздравен пациент од: Скопје – 67, Битола – 10, Прилеп – 3, Кавадарци – 2, Охрид, Штип, Куманово, Кочани, Неготино, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Дебар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.062 тестови преку: ИЈЗ-131, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-30, ЦЈЗ Прилеп-18, ЦЈЗ Тетово-9, ЦЈЗ Куманово-11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-13, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–69, Жан Митрев (Филип Втори)-29, Авицена-32, Биотек-31, Систина-40, лабораторија Лаор-15, Синлаб-2, Ремедика – 9, Плодност-8, Генеа-10, Никоб Лаб-42, ВФВ Медикал-5, Ели МедикаПлус-8, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 491.

Досега во земјата се направени вкупно 2.051.008 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.701, бројот на оздравени пациенти е 301.819, на починати е 9.300, а бројот на активни случаи изнесува 582.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146750, Активни 394

Куманово 16674, Активни 8

Битола 15641, Активни 57

Прилеп 14207, Активни 10

Тетово 13476, Активни 7

Кавадарци 10682, Активни 7

Велес 9789, Активни 6

Гостивар 9607, Активни 4

Охрид 8911, Активни 23

Струмица 8072, Активни 1

Штип 8060, Активни 21

Кичево 5649, Активни 9

Кочани 5090, Активни 0

Струга 4725, Активни 1

Гевгелија 4420, Активни 2

Неготино 3690, Активни 3

Ресен 2749, Активни 10

Свети Николе 2632, Активни 4

Радовиш 2531, Активни 1

Крива Паланка 2415, Активни 0

Делчево 1985, Активни 1

Берово 1681, Активни 7

Дебар 1677, Активни 2

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1394, Активни 1

Пробиштип 1267, Активни 0

Богданци 1021, Активни 0

Кратово 965, Активни 0

Крушево 929, Активни 1

Демир Хисар 835, Активни 0

Македонски Брод 738, Активни 1

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 1

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles