13.7 C
Struga
Wednesday, May 31, 2023
spot_img

МЗ: Во последните три дена регистрирани 180 новозаболени,не е пријавено ниту едно починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 24.06 до 26.06.2022):

Направени се 2.880 тестови, а регистрирани се 180 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 118, Охрид – 12, Кавадарци – 8, Тетово – 6, Битола и Струмица – по 5, Штип и Неготино – по 4, Прилеп и Кочани – по 3, Куманово, Велес, Гостивар и Кичево – по 2, Струга, Ресен, Радовиш и Делчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (180), регистрирани се 29 реинфекции.

Регистрирани сe 153 оздравени пациенти од: Скопје – 70, Куманово – 20, Битола – 9, Охрид – 7, Велес – 6, Струмица, Штип и Дојран – по 5, Прилеп – 4, Струга, Свети Николе и Македонски Брод – по 3, Гостивар, Кичево и Ресен – по 2, Кавадарци, Тетово, Кочани, Виница, Кратово, Крушево и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 24 до 26.06.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 2.880 тестови преку: ИЈЗ-170, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-24, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-12, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–78, Жан Митрев (Филип Втори)-40, Авицена-29, Биотек-94, Систина-55, лабораторија Лаор-356, Синлаб-3, Ремедика-2, Плодност-16, Генеа-9, Никоб Лаб-516, ВФВ Медикал-14, Ели МедикаПлус-17, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–12, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.344.

Досега во земјата се направени вкупно 2.078.512 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.540, бројот на оздравени пациенти е 303.648, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 570.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147986, Активни 363

Куманово 16726, Активни 19

Битола 15769, Активни 29

Прилеп 14246, Активни 15

Тетово 13508, Активни 14

Кавадарци 10725, Активни 21

Велес 9814, Активни 6

Гостивар 9622, Активни 8

Охрид 8984, Активни 37

Штип 8102, Активни 13

Струмица 8094, Активни 10

Кичево 5662, Активни 5

Кочани 5112, Активни 9

Струга 4736, Активни 3

Гевгелија 4427, Активни 1

Неготино 3708, Активни 8

Ресен 2758, Активни 4

Свети Николе 2640, Активни 0

Радовиш 2532, Активни 1

Крива Паланка 2419, Активни 0

Делчево 1987, Активни 1

Берово 1693, Активни 1

Дебар 1681, Активни 0

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1396, Активни 0

Пробиштип 1268, Активни 0

Богданци 1023, Активни 1

Кратово 967, Активни 0

Крушево 931, Активни 0

Демир Хисар 836, Активни 0

Македонски Брод 743, Активни 1

Демир Капија 594, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 352, Активни 0

Министерство за здравство

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles