2.6 C
Struga
Wednesday, March 29, 2023
spot_img

Украина во првата фаза ќе добие од 120 до 140 западни тенкови од коалицијата од дванаесет земји, најави украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

Западните земји му ветија тенкови на Киев овој месец за да се одбранат од очекуваната руска офанзива во источна Украина.

„Тенковската коалиција сега брои дванаесет члена. Можам да кажам дека во првиот бран, украинската армија ќе прими меѓу 120 и 140 западни тенкови“, рече Кулеба на онлајн брифингот. Тој додаде дека се работи за германски тенкови Леопард 2, британски Челинџер 2 и американски М1 Абрамс и дека Украина смета на постигнување договор за француските тенкови Леклер.

Кулеба не ги наведе датумите на испорака. Обуката за возење тенк исто така бара одредено време. Министерот рече дека Киев дискретно работи на примање тенкови од повеќе земји. „Продолжуваме да работиме на проширување на тенковската коалиција и за оние земји кои веќе ветија дека ќе го зголемат својот придонес“, рече тој.

Киев планира огромна контраофанзива за враќање на територијата на југот и на истокот на земјата што беше освоена од Русија. САД ја советуваа Украина да не извршува напади додека западната воена помош не пристигне во земјата.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles