27 C
Struga
Saturday, September 23, 2023
spot_img

Конференција на ОН во Доха: Богатите земји да им помогнат на помалку развиените земји

„Постои заедничка глобална одговорност во соочувањето со предизвиците на безбедноста на храната, климатските промени и енергетската криза“, рече емирот на државата Катар, шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани, во својот говор на отворањето на 5. Конференцијата на Обединетите нации која се одржува во Доха под слоганот „Од потенцијал до просперитет“.

Тој рече дека богатите и развиените земји имаат морална одговорност да придонесат за помош на помалку развиените земји.

„Сакаме развиените индустриски земји да преземат одговорност во донесувањето ефективни одлуки во врска со климатската криза“, рече шеикот.

Тој посочи дека кризата со безбедноста на храната не може да се реши само со итна хуманитарна помош и привремени лекови и нагласи дека кризата со безбедноста на храната не може да се реши додека траат војните.

Повика на поддршка за напорите на Турција за надминување на катастрофата од земјотресот и истакна дека е изненаден од доцнењето во обезбедувањето помош за сирискиот народ.

„Катар ќе даде финансиски придонес од 60 милиони долари и ги повикувам развојните партнери да го следат примерот на Катар и да преземат иницијатива да ја поддржат имплементацијата на „Работната програма Доха“ како дел од хуманитарната и развојна должност кон најмалите луѓе. развиените земји“, нагласи шеикот.

Предлозите на „Работната програма во Доха“ предвидуваат воспоставување систем за помош на земјите кои се соочуваат со криза со глад додека има суша и високите цени.

Планот, исто така, повикува на напори да им се помогне на најмалку развиените земји да привлечат надворешно финансирање и да ги намалат каматните стапки за да ги олеснат ефектите од нивните долгови.

На отворањето на конференцијата, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги повика сите партнери да ја постигнат агендата во Доха и нејзините цели.

„На најмалку развиените земји им требаат огромни инвестиции во индустријата“, рече Гутереш.

Тој исто така ги повика развиените земји да ги поддржат најмалку развиените земји да се соочат со ефектите од климатските промени.

Конференцијата, која ќе трае до 9 март, има за цел да се изнајдат начини да им помогне на најнеразвиените земји ширум светот и да ги мобилизира инвестициите за подобрување на нивните економии во проекти кои тие земји ги идентификуваат како најитни.

На конференцијата учествуваат 6.000 шефови на држави и влади, министри, дипломати, бизнисмени, носители на одлуки и претставници на регионални и меѓународни организации, институции и компании.

Овој собир обично се одржува на секои десет години, но двапати се одложува од 2021 година поради пандемијата на коронавирусот.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles