23 C
Struga
Tuesday, July 16, 2024
spot_img

Комисија на ОН: Русија извршила воени злосторства во Украина

Обединетите нации денеска објавија дека нивните истражители пронашле докази за воени злосторства извршени од Русија во Украина.

Врз основа на доказите собрани од Комисијата, заклучено е дека во Украина се извршени воени злосторства, изјави шефот на Истражната комисија пред Советот за човекови права на ОН, пренесува ДВ.

Комисијата е формирана во мај за да ги испита наводите за воени злосторства. Досега тие се фокусирале на четири региони: Киев, Харков, Суми и Чернихив.

– Бевме изненадени од големиот број егзекуции во областите што ги посетивме. Комисијата во моментов истражува такви смртни случаи во 16 градови и населени места, рече Ерик Мозе, претседател на комисијата.

Инспекторите на ОН интервјуирале над 150 жртви и сведоци и посетиле 27 градови и населени места каде што исто така истражувале гробови, како и центри за притвор и тортура.

Тимот истражувал и два случаи на малтретирање Руси од страна на украинските војници.

-Утре се навршуваат седум месеци од почетокот на воените дејствија во Украина, се вели во соопштението на комисијата.

– Загрижени сме поради страдањата што меѓународниот вооружен конфликт во Украина му ги наметна на цивилното население, се додава.

Извештајот на комисијата истакнува неколку области каде што руските активности биле особено штетни, вклучувајќи општи, неселективни напади врз цивилни области, егзекуции, тортура и сексуално и родово насилство.

Комисијата објавила дека руската „употреба на експлозивно оружје со широк дострел во населените области е извор на огромна штета и страдање за цивилите“ и дека серија напади „се извршени без разлика меѓу цивили и борци“, вклучувајќи ја и употребата на „ касетна муниција или ракетни системи за повеќекратна употреба и воздушни напади во населени области“.

Во соопштението се наведени 16 градови и населени места каде што се водат истраги за егзекуции, со „веродостојни наводи“ за многу повеќе случаи.

Имаше „конзистентни извештаи за малтретирање и тортура“ на украинските жртви, од кои некои рекоа дека биле пренесени во притворни центри во Русија каде што биле држени со недели. Се наведува дека некои жртви исчезнале.

Комисијата презентирала и сведоштва за тепање, струен удар и присилна голотија на поранешни затвореници во руските притворени центри.

Претседателот на Комисијата Мозе, исто така, изјавил дека пронашле докази за неодреден број руски војници кои извршиле злосторства на сексуално или родово насилство. Возраста на нивните жртви се движела од 4 до 82 години.

– Комисијата документирала случаи во кои биле силувани, мачени и незаконски приведени деца, се вели во соопштението.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles