6 C
Struga
Saturday, January 28, 2023
spot_img

Штедиме и не се расфрламе со парите, но  затоа има за се, така работи Владата која ја предводам, државната каса е на граѓаните, тие ја полнат, тоа се нивни пари и затоа се трошат за нив.

Штедиме и не се расфрламе со парите, но затоа има за се, така работи Владата која ја предводам, државната каса е на граѓаните, тие ја полнат, тоа се нивни пари и затоа се трошат за нив, порача вечерва на трибината „Силно и одлучно кон иднината“ во Велес, претседателот Димитар Ковачевски. 

Ковачевски порача дека поради таквиот пристап денес има пари и за повисоки плати и пензии, за финансиска поддршка на граѓаните на кои што помош во вака тека свестка економска криза им е најпотребна, има за земјоделците, за самохраните родители, ранливите катогории граѓани, 

„Ние не забораваме и не изоставаме никого, Резултатите од антиктизните мерки се веќе видливи. Ја спасивме македонската економијата со два огромни пакети антикризни мерки вредни 760 милиони евра, најголеми според БДП во регионот, потврдено и од ММФ и од Светска банка. Само со вториот пакет речииси 200.000 граѓани добиваат поддршка која ќе продолжи и во следните месеци. Со дури 80% од субвенциите за цената струјата за сите домаќинства и за 72.000 мали потрошувачи, сметките на граѓаните се за пет пати помали. 365 основни, 109 средни училишта и здравствените установи добиваат поевтина струја. 518 субјекти директно се поддржани од Владата, за да имаме непречено одвивање на наставниот процес, учениците да имаат топли училни а граѓаните непречено да ги добиват здравствените услуги“ истакна Ковачевски и најави намалување на цените на основните прехранбени производи.

Со последната мерка на Владата, додаде Ковачевски, обезбедиме поевтина струја за компаниите кои вршат производство на основните прехранбени производи. Резултатите веќе се евидентни, одредени производители ја намалија цената на лебот, а цената на маслото за јадење на одредени произведувачи е намалена и за 40 денари. Очекувам во наредните денови до 10% намалување на цените на основните прехранбени производи. Ова е време на одговорност, не е време за профит.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles