4 C
Struga
Saturday, February 4, 2023
spot_img

Ковачевски и Петков пред почетокот на седницата: Посакуваме успех и сакаме резултати

Премиерите на С. Македонија и на Бугарија, Димитар Ковачевски и Кирил Петков пред почетокот на заедничката владина седница во Софија им посакаа успех на работните групи и посочија дека и двајцата сакаат резултати и остварување.

„Сакам да ви посакам успешна работа, Кирил и јас сме луѓе коишто сакаат ‘ексел’ табели, сакаме рокови и остварување. Ќе бидеме тука и ќе учествуваме во работата на се она што ќе се прави и сакаме барем еднаш неделно работните групи да информираат за напредокот“, рече Ковачевски.

„Кај мене има голема надеж, очекувам денеска да има реални резултати, реални спогодби во секоја од сферите. Верувам дека овој дијалог ќе ги замени национализмот, јазикот на омраза, дискриминација…Сакам да ви посакам добра работа, и сакам да ви порачам дека и во Бугарија и во С Македонија луѓето очекуваат реални резултати“, рече Петков.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles