30 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

Ковачевски – Зеленски: Македонија останува на вистинската страна на историјата

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски заедно со премиерот на Република Албанија, Еди Рама имаа заедничка средба со претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

Премиерот Ковачевски беше придружуван од заменик-претседателот на Владата на Македонија, задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи а средбата се одржа на маргините на вториот Самит на Европската политичка заедница во Кишињев.

Премиерот Ковачевски ја истакна силната поддршка која Македонија ја дава на Украина од почетокот на воената агресија од Русија врз Украина во февруари минатата година. ” Македонија ја осуди бруталната воена агресија која Русија ја врши врз независна и суверена Украина. Го подржуваме суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и нејзиното право да го трасира самостојно својот пат. Обезбедивме и ќе продолжиме да обезбедуваме поддршка во секоја форма која на Украина ѝ е потребна”, истакна меѓу другото премиерот Ковачевски.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски се заблагодари за поддршката која украинскиот народ ја добива од Македонија, истакна дека таа доаѓа во клучни моменти. “Не правевте калкулации, бевте покрај нас од првиот ден и украинскиот народ и ние го цениме тоа”.

Премиерот Ковачевски потсети дека Македонија е дел од основачката група за формирање на Посебен меѓународен суд за кривичните дела од агресијата, со што јасно се позициониравме и овој пат на вистинската страна на историјата. Украина е меѓу приоритетите при претседавањето на Македонија со ОБСЕ, воедно, Македонија ја подржува евро-атлантската интеграција на Украина и посветеноста на политиката на отворени врати на НАТО, се наведува во соопштението од Владата.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles