15 C
Struga
Sunday, July 3, 2022
spot_img

Ковачевски: За 50 дена покажавме дека можеме да одговориме на предизвиците 

Ефектите кои ќе бидат постигнати од економските мерки според премиерот Димитар Ковачевски ќе бидат големи и позитивни. Тој вели дека Владата во изминатите 50 дена покажала дека може да се справи со предизвиците и да ги насочи парите таму каде што е најпотребно – за финансиска поддршка на граѓаните и компаниите. За опозицискиот лидер Христијан Мицкоски мерките се задоцнети, а власта ја обвини дека жиее во свет на лаги предводен од заевисти.

”Со новиот пакет 26 мерки 400 милиони евра од буџетот насочуваме за поддршка на граѓаните и компаниите. Покрај сите овие кризни мерки, ја покачивме и минималната плата на 18.000 денари и имаме рекордно покачување не пензиите како и финансиска поддршка за пензионерите”, изјави Ковачевски.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles